Baltų vienybės diena paminėta Budapešte
Rugsėjo 22 dieną Lietuvos Respublikos ambasados Vengrijoje iniciatyva Budapešto Etvešo Lorando (Eötvös Loránd, ELTE) universiteto Slavų ir baltų kalbų institute pirmą kartą paminėta Baltų vienybės diena.
Atidarydama renginį Lietuvos Respublikos ambasadorė Rasa Kairienė pabrėžė, jog lygiai prieš 780 metų vykęs Saulės mūšis, suvienijęs lietuvius ir latvius prieš bendrą priešą, ne tik sujungė mūsų tautas istoriniu pagrindu, bet ir padėjo pamatą tvirtam bei glaudžiam dviejų tautų bendradarbiavimui, kuris tęsiasi iki šių dienų.
Lietuvių kalbos besimokantys vengrų studentai lietuvių ir vengrų kalbomis deklamavo Justino Marcinkevičiaus ir Vlado Braziūno eiles, akomponuojant gitarai atliko lietuviškų bei latviškų dainų.
Minėjimo metu Lietuvos Respublikos ambasadorė Slavų ir baltų kalbų institutui padovanojo lietuvių autorių grožinės bei mokomosios literatūros lietuvių kalba, išreikšdama viltį, jog vengrų studentams pavyks geriau pažinti lietuvių kalbos grožį bei mūsų šalies istoriją.
Renginyje taip pat dalyvavo Latvijos Respublikos ambasadorius Vilmaras Heninis (Vilmārs Heniņš), ELTE universiteto Slavų ir baltų kalbų instituto direktorius Ištvanas Lukačius (Lukács István), dėstytojai bei studentai, lietuvių ir latvių bendruomenių nariai.
Vengrijoje baltistika aktyviai pradėta domėtis nuo XX 8-ojo dešimtmečio. 1991 m. spalio mėn. į Budapeštą atvyko Vilniaus universiteto lektorė Joana Pribušauskaitė, kuri pradėjo dėstyti lietuvių kalbą.
Baltų vienybės dieną lietuviai ir latviai pažymi minėdami 1236 m. įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai nugalėjo Kalavijuočių ordiną. 2000 m. Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena.
Lietuvos Respublikos ambasada Vengrijoje dėkoja visiems, atsiliepusiems į prašymą Slavų ir baltų kalbų institutui dovanoti lietuvių autorių knygų.