Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Budapešte pagerbtas 1956-jų revoliucijos aukų atminimas

Sukurta 2021.10.22 / Atnaujinta 2021.10.22 16:51
   Budapešte pagerbtas 1956-jų revoliucijos aukų atminimas
   Budapešte pagerbtas 1956-jų revoliucijos aukų atminimas
   Budapešte pagerbtas 1956-jų revoliucijos aukų atminimas

   Mirusiųjų atminimo dienos išvakarėse Lietuvos Respublikos ambasados Vengrijoje darbuotojai ir lietuvių bendruomenės Vengrijoje nariai tęsė tradiciją ir pagerbė per 1956 metų Vengrijos revoliuciją kritusių kovotojų už laisvę atminimą. Spalio 22 dieną lietuviai padėjo vainikus bei uždegė atminimo žvakeles Budapešto "Naujosiose" bei Kerepešio kapinėse, kuriose žuvusiųjų atminimui įamžinti pastatyti lietuviški koplytstulpiai.

   Budapešto Kerepešio kapinėse, minint 50-ąsias Vengrijos revoliucijos metines, 2006 metais pastatytas  lietuvių liaudies meistrų Adolfo Teresiaus ir Rimanto Zinkevičiaus koplytstulpis, skirtas nežinomose vietose palaidotiems 1956 metų revoliucijos didvyriams ir aukoms atminti.

   Budapešto "Naujosiose" kapinėse palaidoti sušaudyti Vengrijos revoliucijos dalyviai, tarp jų - ir jos vadovas Imrė Nadis (Imre Nagy). 1990 metais, kai Vengrijoje pirmą kartą oficialiai buvo minimas 1956 m. spalio 23 d. Tautos sukilimas, lietuvių tautodailininkų komanda (Rimantas Zinkevičius, Vidas Cikana, Arūnas Biskis ir Vladas Rakuckis) šiose kapinėse sukūrė įspūdingą koplytstulpį su Rūpintojėliu.

   1956-ųjų Vengrijos revoliucija – nuo taikios studentų demonstracijos Budapešte prasidėjęs antisovietinis sukilimas. Į Vengriją įžengusi sovietų kariuomenė ginklu numalšino piliečių protestą - skaičiuojama, kad iš viso žuvo apie 20 tūkst. šalies gyventojų, beveik tiek pat buvo įkalinta tuometės socialistinės Vengrijos kalėjimuose, tūkstančiai buvo sužeisti ir apie ketvirtį milijono gyventojų emigravo iš šalies.

   Naujienlaiškio prenumerata

   Captcha