Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA VENGRIJOJE, SERBIJOS RESPUBLIKAI, BOSNIJAI IR HERCEGOVINAI, JUODKALNIJAI IR MAKEDONIJOS RESPUBLIKAI

Adresas: Deak Ferenc utca 15, 1052 Budapest, HUNGARY

plačiau »

Tel. +36 1 224 79 10
Faksas +36 1 20 23 995
El. paštas

Vėlinių išvakarėse Vengrijoje pagerbti amžinybėn išėjusieji

Sukurta 2017.10.27 / Atnaujinta 2017.10.27 19:55
   Vėlinių išvakarėse Vengrijoje pagerbti amžinybėn išėjusieji
   Vėlinių išvakarėse Vengrijoje pagerbti amžinybėn išėjusieji
   Vėlinių išvakarėse Vengrijoje pagerbti amžinybėn išėjusieji

   Mirusiųjų atminimo dienos išvakarėse Lietuvos Respublikos ambasados Vengrijoje darbuotojai ir Vengrijos lietuvių bendruomenės nariai spalio 26 dieną pagerbė per 1956 metų vengrų revoliuciją kritusių kovotojų už laisvę atminimą. Lietuviai padėjo gėlių bei uždegė atminimo žvakeles naujosiose Budapešto bei Kerepešio kapinėse, kuriose žuvusiųjų atminimui įamžinti pastatyti lietuviški koplytstulpiai.

   1990 m. spalio 23 d. Vengrijoje pirmą kartą buvo oficialiai minimas 1956 m. Tautos sukilimas. Ta proga lietuvių tautodailininkai Rimantas Zinkevičius, Vidas Cikana, Arūnas Biskis ir Vladas Rakuckis sukūrė koplytstulpį su Rūpintojėliu. Lietuvių tautos atminimo ženklas vengrų kovotojams už laisvę iškilo tuometėse atokiose Budapešto kapinėse, kuriose palaidoti sušaudyti revoliucijos dalyviai, tarp jų ir jų vadovas Imrė Nadis (Imre Nagy).

   Minint revoliucijos 50-ąsias metines, Budapešto Kerepešio kapinėse iškilo lietuvių liaudies meistrų  Adolfo Teresiaus ir Rimanto Zinkevičiaus koplytstulpis nežinomose vietose palaidotiems 1956 metų revoliucijos didvyriams ir aukoms atminti.

   1956-ųjų Vengrijos revoliucija – spalio 23 dieną kaip taiki studentų demonstracija Budapešte prasidėjęs antisovietinis sukilimas. Revoliucija baigėsi lapkričio 10 dieną į Vengriją įžengus sovietų kariuomenei. Skaičiuojama, kad iš viso žuvo apie 20 tūkst. šalies gyventojų. Maždaug tiek pat buvo kalinama tuometės socialistinės Vengrijos kalėjimuose, tūkstančiai buvo sužeista ir apie ketvirtį milijono gyventojų emigravo iš šalies.

   Spalio 27 dieną pagerbtas ir Vengrijoje gyvenusio iškilaus lietuvio Pauliaus Normanto atminimas. Fotografas, keliautojas, orientalistas, poetas, Vengrijos lietuvių bendruomenės vienas iš steigėjų ir pirmasis pirmininkas P. Normantas pačioje šių metų pradžioje atgulė Nyredhzos miesto kapinėse.

   Naujienlaiškio prenumerata