Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA VENGRIJOJE, SERBIJOS RESPUBLIKAI, BOSNIJAI IR HERCEGOVINAI, JUODKALNIJAI IR MAKEDONIJOS RESPUBLIKAI

Adresas: Deak Ferenc utca 15, 1052 Budapest, HUNGARY

plačiau »

Tel. +36 1 224 79 10
Faksas +36 1 20 23 995
El. paštas

Pagamintas didelės galios "Sylos" lazeris ELI-ALPS

Sukurta 2017.03.09 / Atnaujinta 2017.03.09 11:17
  Pagamintas didelės galios "Sylos" lazeris ELI-ALPS

  Eksplos ir Šviesos Konversijos vedamas konsorciumas pagamino ypač didelės galios ultrasparčiųjų impulsų lazerį. Keturių teravatų smailinės galios lazerinė sistema Sylos, sukurta ir pagaminta ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure - Attosecond Light Pulse Source)* lazerių tyrimo centro (Vengrija) užsakymu.

  „Sistema yra išskirtinė keliais aspektais“ – pasakojo Kęstutis Jasiūnas, Eksplos generalinis direktorius“ – „visų pirma tai yra viena galingiausių sistemų pasaulyje, generuojančių 10 femtosekundžių (10-15 sekundės) ir trumpesnius impulsus; kitas ypatumas – ji pagaminta naudojant Lietuvoje sukurtą ir ištobulintą OPCPA (optinių parametrinių moduliuoto spektro impulsų stiprintuvų) technologiją“.

  Startas daugiau nei dvejus metus kurtos ir 4 milijonų eurų vertės sistemos kūrimui buvo duotas 2014 m. lapkričio mėnesį pasirašius oficialius projekto dokumentus Vilniuje.

  „Malonu pastebėti, kad tokia pakankamai sudėtinga ir iššūkius keliančių parametrų sistema buvo pagaminta laikantis sutartų grafikų ir specifikacijų“ – minėjo Prof. Karoly Osvay, ELI-ALPS tyrimo technologijų direktorius.

  Per artimiausius kelis mėnesius sistema iš Vilniaus, kur buvo renkama, bus pervežta ir instaliuota užsakovo laboratorijose ELI-ALPS centre Segedo mieste, Vengrijoje. ELI-ALPS centras ypatingas tuo, kad jame bus instaliuotos lazerinės sistemos, kurios leis generuoti ekstremaliai trumpus iki kelių atosekundžių (10 -18 sekundės dalis) trukmės impulsus. Jie bus panaudoti vykdant fundamentaliuosius tyrimus, tiriant elektronų judėjimo ypatumus atomuose ir molekulėse.

  „Buvo smagu sudalyvauti tokio dydžio iššūkius keliančiame projekte. Mes didžiuojamės savo inžinierių ir mokslininkų entuziazmu ir techniniu kūrybiškumu, su kuriuo jie ėmėsi darbo. Projekto dėka įgijome naujų kompetencijų, o kartu tai atvėrė mums papildomus kelius į aukštų energijų laboratorijas visame pasaulyje“ – pridūrė Dr. Zenonas Kuprionis, UAB Ekspla komercijos direktorius.

  Kitas aukštų energijų lazerių gamybos projektas, kuriame dalyvavo Ekspla – „ELI beamlines“ laboratorijoms Čekijoje skirtas lazeris sėkmingai perėjo į baigiamąją fazę ir baigiamas rinkti partnerio „National Energetics“ (JAV) laboratorijose.

  * ELI (Extreme Light Infrastructure) – tai pirmoji tokia pasaulyje, tarptautinės prieigos interdisciplininių tyrimų lazeriais struktūra išdėstyta 3 geografiniuose taškuose: „ELI-ALPS“ Vengrijoje, „ELI-Beamlines“ Čekijoje ir „ELI-NP“ (Rumunijoje). Kiekviename centre bus įrengti įvairūs galingi, pažangūs lazeriai skirti specifiniams tam tikros srities tyrimams.

  Kontaktai spaudai: Dr. Zenonas Kuprionis
  Komercijos direktorius
  Tel: 8 5 264 96 29
  El. paštas: [email protected]

  http://www.ekspla.lt/naujienos/pagamintas-dideles-galios-sylos-lazeris-eli-alps.html

   

  Naujienlaiškio prenumerata