Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA VENGRIJOJE, SERBIJOS RESPUBLIKAI, BOSNIJAI IR HERCEGOVINAI, JUODKALNIJAI IR MAKEDONIJOS RESPUBLIKAI

Adresas: Deak Ferenc utca 15, 1052 Budapest, HUNGARY

plačiau »

Tel. +36 1 224 79 10
Faksas +36 1 20 23 995
El. paštas

Lietuviškos Joninės Budapešte

Sukurta 2017.06.19 / Atnaujinta 2017.06.19 17:12
   Lietuviškos Joninės Budapešte
   Lietuviškos Joninės Budapešte
   Lietuviškos Joninės Budapešte
   Lietuviškos Joninės Budapešte

   Birželio 17 dieną  Vengrijos lietuvių bendruomenė ir Lietuvos Respublikos ambasada Budapešte paminėjo bene linksmiausią vasaros šventę – Jonines. Lietuviai ir jų draugai, nešini tradiciniais valgiais ir užkandžiais, rinkosi į aktyvaus bendruomenės nario Sigito Povilaičio sodybą.

   Raganiškų galių turinti viešnia iš Vilniaus Rita Balkutė užtikrino, kad būtų paisoma visų lietuviškų šios šventės tradicijų: svečiai pasitikti vandeniu, degė laužas, skambant liaudiškai muzikai sukosi poros ir rateliai. Prieš sėdant už stalo, buvo pagerbtas Saulės simbolis - kupolė, visų Jonių ir Rasų galvas papuošė pinti gėlių vainikai. Senosios lietuvių kultūros tyrinėtojos bei liaudies medicinos žinovės R. Balkutės gebėjimu išburti ateitį iš lauko gėlių susidomėjo ne vienas šventės dalyvis.

   Susirinkusieji turėjo galimybę pasivaišinti įvairiais lietuviškais bei vengriškais patiekalais - šviežiai kepta juoda duona, baltu varškės sūriu. Pagrindinis vaišių akcentas - ant laužo ugnies pagamintas tradicinis vengriškas guliašas.

   Trumpiausios metų nakties šventėje dalyvavo per šešiasdešimt svečių, tarp kurių buvo ir vengrų, kanadiečių, savo lietuviškomis šaknimis besidomintis lietuvių kilmės brazilas bei keturios ypatingos viešnios – Europos moterų krepšinio čempionato nugalėtojos. Šiuo metu skirtingose Europos valstybėse gyvenančios krepšininkės – Dalia Kurtinaitienė, dvynės Aneta ir Jurgita Kaušaitės bei Rima Brazėnienė - lygiai prieš dvidešimt metų Budapešte iškovojo Europos čempionių titulą.

   Rita Balkutė – liaudies medicinos ir magijos tyrinėtoja, yra sukūrusi filmą apie liaudies medicinos tradicijas, apeigas ir tikėjimus „Lietuvių tikėjimai ir žinios apie sveikatą“. Daugelyje ekspedicijų surinkta medžiaga sugulė į knygas „Galia užburti“, „Raganos kalnas“, elektroninėje knygoje „Liaudies magija: užkalbėjimai, maldelės, pasakojimai XX a. pab. – XXI a. pr. Lietuvoje“.

   Naujienlaiškio prenumerata