Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuviški dokumentiniai filmai sulaukė pasisekimo Budapešte

Sukurta 2019.11.17 / Atnaujinta 2019.11.21 11:12
   Lietuviški dokumentiniai filmai sulaukė pasisekimo Budapešte
   Lietuviški dokumentiniai filmai sulaukė pasisekimo Budapešte

   Šiemet tarptautinio Budapešto dokumentinių filmų festivalio žmogaus teisių tematika "Verzio" nekonkursinę programą puošė lietuviški dokumentiniai filmai. Gausiai susirinkusiai publikai lietuviškąjį poetinės dokumentikos stilių lapkričio 14 d. - 16 d. pristatinėjo kino kritikas Narius Kairys.

   Festivalio atidarymo metu organizatoriai džiaugėsi, kad kartu su partneriais, tarp kurių -  ir Lietuvos ambasada Vengrijoje, pavyko pasiekti, kad dokumentikos klasikos dalyje bus galima pamatyti gerai žinomo lietuviškojo poetinio stiliaus programą “Šviesos ir šešėlių rimai”. Kuratoriai lietuviškiems filmams paskyrė kelias dienas, todėl programa natūraliai skilo į dvi dalis: "nuo 1960-ųjų" ir "po 1990-ųjų".

   Kino kritikas ir "Nepatogaus kino" festivalio atstovas N.Kairys, pristatydamas programą, ne tik papasakojo apie demonstruojamų lietuviškos poetinės dokumentikos programos filmus ir jų autorius, bet ir apžvelgė lietuviškosios dokumentikos mokyklos vystymosi raidą.

   Poetinė dokumentika - tai unikalus žanras, kurio tradiciją suformavo Robertas Verba,  garsiausiuose savo filmuose "Senis ir žemė", Šimtamečių godos" herojais pasirinkęs senus žmones -  abu šie filmai buvo demonstruojami festivalio metu ir sulaukė labai šiltos salės reakcijos.

   Programoje taip pat buvo galima pamatyti Verbos tradiciją savaip tęsusių H.Šablevičiaus, E.Zubavičiaus, Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių bei lūžio kartos kūrėjų A.Stonio ir R.Leipaus filmus. Kadangi šie režisieriai savo žvilgsnį sutelkė ne į Lietuvoje vykusius paradigminius socialinius ir politinius XX amžiaus pokyčius, todėl buvo labai naudinga, kad prieš šių filmų peržiūras kino kritikas pateikė platesnį kontekstą.

   Į Jono Meko 1972 m. filmo „Prisiminimai apie kelionę į Lietuvą“, įtraukto į festivalio nekonkursinę programą "Hommage", peržiūrą šeštadienio popietę susirinko pilnutėlė salė. Kino kritiko pastabos buvo įdomios ir naudingos net ir susipažinusiems su avangardisto, poeto, vieno iš „Fluxus" judėjimo pradininko, pasaulyje žinomo išeivio iš Semeniškių kaimo Biržų krašte gyvenimo istorija ir kūryba - su jomis peržiūra tapo savotiškas „pro memoria“ gabalėlis šiemet mus palikusiam kūrėjui.

   Į peržiūras gausiai rinkosi tiek vietos žiūrovai, tiek kūrėjai iš Vengrijos ir svečiai iš užsienio bei festivalio dalyviai. Salėje buvo galima pamatyti ir lietuvių iš bendruomenės Vengrijoje, ir studentų, besimokančių lietuvių kalbą ELTE universitete. Žiūrovai po peržiūrų skirstėsi nelikę abejingi.

   Naujienlaiškio prenumerata