Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Budapešte pagerbtas Pauliaus Normanto atminimas

Sukurta 2018.03.22 / Atnaujinta 2018.03.22 15:47
   Budapešte pagerbtas Pauliaus Normanto atminimas
   Budapešte pagerbtas Pauliaus Normanto atminimas
   Budapešte pagerbtas Pauliaus Normanto atminimas
   Budapešte pagerbtas Pauliaus Normanto atminimas

   Kovo 21 dieną Lietuvos Respublikos ambasadoje Vengrijoje surengtas vakaras, skirtas prieš metus  Amžinybėn išėjusiam pasaulio valkatai, keliautojui, fotografui, poetui Pauliui Normantui atminti.

   Vakaro viešnia iš Vilniaus profesorė Grasilda Blažienė, Paulių pažinojusi veik šešiasdešimt metų, prisiminė keliautojo svarbiausius gyvenimo etapus. Pasakodama apie vaikystę, profesorė pastebėjo, kad Paulius visą laiką buvo išskirtinis: turėjo daug sumanymų, buvo kūrybingas, troško laisvės. Studijuodamas Vilniaus universitete jautė, kad jam yra sudėtinga gyventi tuometinės santvarkos sąlygomis, todėl, kaip pats apibūdino, ėmė bastytis po plačiąją Sovietų Sąjungą – išmaišė Sibirą, Tolimuosius Rytus, Vidurinę Aziją. Kiek vėliau įgyvendino savo svajonę – išvyko į Himalajus, į Tibetą, kur nuolat grįždavo. Bekeliaudamas atrado fotografiją, kuri tapo jo gyvenimo palydove. Kaip teigė G. Blažienė, Paulių visuomet lydėjo du draugai – pripažinimas ir vienatvė.

   Prisiminimais apie nenuilstantį keliautoją, jo veiklą buriant lietuvių bendruomenę Vengrijoje, organizuojant lietuvių dailininkų kūrybines dirbtuves pasidalijo buvęs ilgametis lietuvių bendruomenės pirmininkas, artimas Pauliaus bičiulis ir pagalbininkas Sigitas Povilaitis, kiti bendruomenės nariai.

   Susirinkusieji pažiūrėjo režisieriaus Rimo Morkūno sukurtą dokumentinį filmą „Paulius“. Iš ekrano skambėjo P. Normanto interviu, kuriame jis dalijasi mintimis apie Tėvynę, lietuvių kalbą, kultūros finansavimą ir menininko laisvę.

   Paulius Normantas (1948-06-08 – 2017–01-07) šiais metais būtų šventęs 70-metį. Fotografas paliko  daugiau kaip 110 000 negatyvų, Lietuvoje ir Vengrijoje išleistų foto albumų, haiku parašytą poetinį dienoraštį. Lietuvoje pagerbtas Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, kultūros ir meno premija, Žurnalistų sąjungos apdovanojimu. Vengrų fotografų sąjunga ne kartą jam skyrė prizus, šalies kūrėjų asociacija įteikė „Pro Cultura Hungarica“, o Menų akademija suteikė akademiko vardą.

   Naujienlaiškio prenumerata