Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Budapešte ir vėl paminėta Baltų vienybės diena

Sukurta 2019.09.25 / Atnaujinta 2019.10.10 11:39
   Budapešte ir vėl paminėta Baltų vienybės diena
   Budapešte ir vėl paminėta Baltų vienybės diena
   Budapešte ir vėl paminėta Baltų vienybės diena
   Budapešte ir vėl paminėta Baltų vienybės diena
   Budapešte ir vėl paminėta Baltų vienybės diena

   Rugsėjo 24 dieną Lietuvos Respublikos ambasada kartu su Latvijos Respublikos ambasada Budapešto Lorando Etvešo (Eötvös Loránd) universitete (ELTE) tradiciškai paminėjo Baltų vienybės dieną.

   Susirinkusiuosius jaukioje ELTE Slavų ir baltų filologijos instituto bibliotekos istorinėje salėje pasveikino universiteto dekano pavaduotojas dr. David Bartuš (Bartus Dávid) ir Slavų ir baltų filologijos instituto direktorius dr. Robert Kiš Seman (Szemán Robert Kiss).

   Sveikindami šventės dalyvius, Latvijos Respublikos ambasadorius Vengrijoje Vilmaras Heninšas (Vilmārs Heniņš) Lietuvos Respublikos ambasadorius Vytautas Pinkus susirinkusiems priminė šios atmintinos dienos atsiradimo istoriją bei papasakojo, kaip šiais metais Baltų vienybės diena buvo paminėta Lietuvoje, Biržuose.

   Lietuvių ir latvių vienybės minėjimą Vengrijoje įvardijęs kaip jau susiformavusią tradiciją, ambasadorius V.Pinkus kaip neatsiejamą tokio minėjimo dalį minėjo ir baltistikos knygų dovanojimą. Lietuvos Respublikos ambasada Vengrijoje, siekdama, kad vengrų studentai geriau susipažintų su lietuvių kalba, kultūra, istorija bei atliekamais tyrimais, šventės šeimininkams - Slavų ir baltų filologijos institutui – perdavė keliasdešimt grožinės, mokomosios bei mokslinės literatūros knygų lietuvių kalba. Su visu universiteto bibliotekoje turimų lietuviškų knygų sąrašu galima susipažinti ELTE universiteto bibliotekos informacinėje sistemoje.

   Po prof. D. Kuizinienės, atvykusios Vytauto Didžiojo universiteto, paskaitos „Tapatybės transformacijos šiuolaikinėje lietuvių ir latvių literatūroje ir dailėje“, besklaidant dovanotas knygas, prie stalo su lietuvišku šakočiu ir latviškomis „karvutėmis“ įvyko neformalus susirinkusiųjų pabendravimas.

   Renginyje dalyvavo ELTE universiteto dėstytojai bei studentai, Vengrijos lietuvių ir latvių bendruomenių nariai, Budapešte studijuojantys ir dirbantys lietuviai bei latviai, Vengrijos pareigūnai, žmonės, besidomintys lietuvių ir latvių kalbomis bei istorija.

   ---

   Baltų vienybės dieną lietuviai ir latviai pažymi minėdami 1236 m. įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai nugalėjo Kalavijuočių ordiną. 2000 m. Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena.
   
   Baltų vienybės diena Vengrijoje minima nuo 2016 metų. Paminėjimo ir knygų dovanojimo institutui tradiciją inicijavo Lietuvos Respublikos ambasada.
   
   1635 m. įkurtas ELTE universiteto Humanitarinių mokslų fakultetas yra pats seniausias Vengrijoje. Fakultetas jungia 11 institutų. Slavų ir baltų filologijos institute mokoma ir lietuvių bei latvių kalbų, supažindinama su šių tautų literatūra, kultūra bei papročiais.

   Naujienlaiškio prenumerata